لوکس و دستیافتنی

انواع تراش سنگ ها

diamond-shapes

هیچ قانونی برای تعیین و تثبیت انواع تراش در نگین های جواهر وضع نشده است، با این حال سه گروه مشخص تراش وجود دارند که عبارتند از: تراش صفحه ای (Faceted Cut)،تراش ساده (plain Cut) و تراش مرکب(Mixed Cut) .

تراش صفحه ای فقط در مورد نگین های گرانبها و شفاف اعمال می­شود. هر چه تعداد صفحات تراش بیشتر باشد جلای بهتر و رنگ آمیزی جالب تری حاصل می­شود. فرم تراش صفحه ای به دو نوع اصلی تقسیم می­شود: تراش برلیان گونه و تراش پله ای یا زمرد گونه. تراش ساده به فرم یک صفحه صاف و یا گنبدی (کابوشن) است که برای عقیق و سنگ های مات مناسب می­باشد. در تراش مرکب قسمت بالای نگین دارای یک صفحه بزرگ و مسطح است و قسمت پایین صفحات متعددی دارد که نسبت به لبه نگین دارای زوایای ثابتی هستند، یا کاملا بر عکس قسمت پایین از یک صفحه و قسمت بالا از صفحات متعدد تشکیل یافته، و یا اینکه هر دو قسمت سنگ دارای تراش صفحه دار است.

از انواع تراش ها می­توان به تراش هشت صفحه ای، تراش رز، تراش پله ای، تراش زمرد گونه، تراش مسطح، تراش کابوشن تراش دوکی و… اشاره نمود.

از زمان های بسیار دور تلاش برای شبیه سازی نگین های جواهر انجام شده است. شهرهای گابلونز و تورناو در کشور چک تا سال ۱۹۴۵ میلادی مهم ترین مراکز ساخت شبه جواهرات تهیه شده از شیشه بوده اند.⃰⃰

سواروفسکی یا سواروسکی (swarovski) یک شرکت اتریشی سازنده  شیشه و کریستال های تزئینی، جواهرات و لوازم جانبی لوکس است که در سال ۱۸۹۵ توسط دانیل سواروفسکی تاسیس شده است و برند الیور وبر نیز ارائه دهنده انواع زیورآلات مزین شده به کریستال های زیبا و خوش تراش سواروفسکی به سرتاسر دنیا   می­باشد.

 

⃰منبع: ادیب، داریوش، ۱۳۹۲، فرهنگ جامع جواهرشناسی، نشر پازینه، تهران، چاپ دوم، صفحه۱۴۸ تا۱۵۵

 

بدون دیدگاه

Leave a reply